Odwiedził 132 kraje, mówił biegle w 8. językach. Kochał narciarstwo, był zapalonym kibicem piłkarskim. Zanim o Karola Wojtyłę upomniała się historia, był zwykłym człowiekiem. Chciał zostać aktorem, dlatego zaczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. I kochał góry. Również nasze Beskidy, które odwiedzał tak często, jak mógł. O wizytach w Bielsku-Białej i okolicach opowiedzą eksponaty prezentowane w ramach wystawy multimedialnej organizowanej przez Wydawnictwo Anima Media, którą będzie można obejrzeć w Galerii SFERA od 16.01 do 22.02. (I piętro).

Nieprzypadkowy jest tytuł tej ekspozycji: „Był wśród nas…”. Był wśród nas, w Bielsku-Białej, dokładnie 20 lat temu. Pochodził z pobliskich Wadowic. Tych wizyt na Podbeskidziu było wiele. Przyjeżdżał tu jeszcze jako młody chłopak, z kolegami ze studiów. Był wśród nas… zwykłych ludzi. Pod białą sutanną krył się zwykły człowiek. Ten, który z kolegami biegał na kremówki. Ten, który lubił jajecznicę i zupę jarzynową. Obraz zwykłego człowieka zapatrzonego w dal, na ukochane góry, uchwycił swą kamerą jeden z jego przyjaciół.

Wystawa „Był wśród nas…” została przygotowana w 2014 roku. Prezentuje unikatowe, nigdzie dotychczas nie publikowane zdjęcia oraz materiały multimedialne, przedstawiające Karola Wojtyłę, zanim został papieżem. Przypomina też początki jego pontyfikatu. Znaczna część ekspozycji jest pewnego rodzaju dokumentacją obecności Karola Wojtyły w regionie Podbeskidzia – to tu się urodził i tu dorastał. To tu zrodziła się jego miłość do gór i wędrówek, jego prywatna pasja.

Do przygotowania wystawy wykorzystano m.in. zdjęcia z Archiwum Multimedialnego Jana Pawła II w Bielsku-Białej oraz ze zbiorów osób prywatnych (Stanisława Rybickiego, Jerzego Ciesielskiego, Grzegorza Gałązki). Ekspozycję wzbogacają archiwalne materiały filmowe i animacje.

Zapraszamy do odwiedzenia tej niecodziennej wystawy i zobaczenia Karola Wojtyły w mniej oficjalnej roli – miłośnika gór, pasjonata i przyjaciela młodzieży. Każdy odwiedzający wystawę otrzyma dodatkowy prezent – specjalne wydawnictwo o Janie Pawle II.

Informacja o biletach

Bilety są do nabycia przed wejściem na wystawę, w cenie 3 zł – bilety ulgowe i rodzinne oraz 5 zł – bilety bez zniżki. Dochody z ich sprzedaży zostaną przeznaczone na dalsze prace archiwizacyjne.

Źródło: Galeria Sfera

Reklama