Wystawa „Rozmowa” prezentuje 40-letni dorobek z zakresie rysunku i malarstwa artysty związanego ze środowiskiem katowickim, od kilku lat mieszkającego w Bielsku-Białej. Malarstwo Janusza Karbowniczka można usytuować pomiędzy sztuką kontemplacji a ekspresjonizmem, jest wysmakowane kolorystycznie i głęboko poruszające emocjonalnie, odnosi się do problemu ludzkiej kondycji, stanowi refleksję nad przemijaniem.

Poprzez tytułową „Rozmowę”, nawiązującą do znanego z historii motywu Sacra Conversatione (Świętej rozmowy), artysta kieruje uwagę widza na dialog, jako sposób wzajemnego poznawania się.

Janusz Karbowniczek urodził się w 1950 roku w Przemyślu. Studiował na Wydziale Grafiki w Katowicach Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom obronił w 1975 roku w Pracowni Plakatu prof. Tadeusza Grabowskiego i Pracowni Książki prof. Stanisława Kluski. Od 1977 roku jest pedagogiem w macierzystej uczelni, obecnie jako profesor zwyczajny w Katedrze Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie prowadzi Autorską pracownię rysunku.

Zorganizował 60 wystaw indywidualnych rysunku i malarstwa w kraju i za granicą. Brał udział w ponad 300 wystawach w Polsce i za granicą.

Laureat wielu nagród, m.in.: Ogólnopolskiej Wystawy Malarstwa „Bielska Jesień” w BWA Bielsko-Biała (1979 – Medal, 1989 – Medal Srebrny); II Nagrody podczas Wystawy malarstwa rysunku i grafiki „Nadzieja jest w Nas” w Poznaniu (1985); I Nagrody Salonu Zimowego w Radomiu (1987); Grand Prix Praca Roku ’93, Galeria Art-Nova 2, Katowice (1994); Nagrody Muzeum Okręgowego w Radomiu na Triennale Autoportretu w Radomiu (2006). Odznaczony brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2013).

„Rozmowa” – sięgając do znanego z historii motywu Sacra Conversatione (Świętej rozmowy) – podkreśla aktualność dialogu, jako sposobu wzajemnego poznawania się. Ów dialog kulturowy rozgrywa się na kilku równoległych płaszczyznach: w płaszczyźnie historycznej jest sporem z tradycją, w ujęciu psychologicznym – dialogiem z odbiorcą, a w kategoriach „przekraczania” stanowi rozmowę ze światem, z współczesnością, z absolutem. Temat rozmowy od „zawsze” jest obecny w mojej twórczości, stanowiąc uniwersalną wymianę wartości, będąc sposobem poszukiwania sensu bycia i odkrywania w ujęciu ludzkim i ponadrealnym. Stwarza możliwość odszukiwania miejsca i roli jednostki w świecie globalizacji w czasach niepokory i niepamięci.

„Rozmowa” jako spotkanie i możliwość porozumienia przenosi nas w ostatni okres doświadczenia artystycznego, kiedy dzieło stając się faktem, zrywa z przeszłością i wchodzi w relację ze społeczeństwem. W intencjonalnej przestrzeni Galerii obraz przejmuje rolę twórcy, biorąc za niego odpowiedzialność i odgrywając ostatni akt spektaklu już tylko z widzem.

Janusz Karbowniczek

17 kwietnia – 10 maja 2015 (obie sale), wernisaż: piątek, 17 kwietnia, godz. 18.00

Oprowadzanie autorskie po wystawie: piątek, 17 kwietnia, godz. 17.30.

Źródło: Galeria Bielska BWA

Reklama