W Czechowicach – Dziedzicach 15 października uroczyście otwarto nowy Komisariat Policji. To nowoczesny, funkcjonalny, trzykondygnacyjny budynek w kształcie litery „L”, atrakcyjny wizualnie, wybudowany w ramach programu standaryzacji komend i komisariatów.

W uroczystości udział wzięło wielu znamienitych gości: Grzegorz Karpiński podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, zastępca głównego komendanta policji Wojciech Olbryś, komendant wojewódzki policji w Katowicach  Jarosław Szymczyk, komendant miejski policji w Bielsku – Białej Dariusz Matusiak, wojewoda śląski Piotr Litwa oraz władze samorządowe gminy Czechowice – Dziedzice na czele z burmistrzem Marianem Błachutem i przewodniczącym Rady Miejskiej Damianem Żelaznym.Samorząd powiatu bielskiego reprezentowała sekretarz powiatu Halina Kopeć.
Jak podkreśla burmistrz M.Błachut komisariat wybudowano w ścisłym centrum miasta, w bliskim sąsiedztwie siedziby Straży Miejskiej, co będzie miało korzystny wpływ na funkcjonowanie służb policyjnych, a przez to na bezpieczeństwo mieszkańców gminy.
Ten nowoczesny budynek jest przykładem skromnej nowoczesności na miarę XXI wieku. Tu nie ma krat, ogrodzeń, obiekt jest otwarty, wybudowany z myślą o mieszkańcach – powiedział minister G.Karpiński.

Komisariat został wybudowany na gruncie przekazanym nieodpłatnie przez Gminę Czechowice-Dziedzice. Inwestorem była Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach. Umowę na prowadzenie inwestycji podpisano 13 czerwca 2014 roku, a 22 sierpnia uroczyście wmurowano kamień węgielny pod budowlę. 30 października ubiegłego roku gotowa była druga kondygnacja i budowę wizytował wiceminister Grzegorz Karpiński. Po niespełna roku od tego momentu nowy Komisariat Policji w Czechowicach-Dziedzicach został uroczyście otwarty. Jest tu przestronnie, nowocześnie, wszędzie funkcjonalne meble i sprzęt biurowy. Podczas uroczystości goście zwiedzili stanowisko kierowania, pokoje biurowe, pokój przesłuchań, archiwum, pokoje dzielnicowych, pomieszczenia gospodarcze, magazyny i garaże oraz miejsca parkingowe dla pracowników i interesantów. Inwestycja kosztowała ponad 5 mln złotych.
W tym historycznym dla policji dniu – 15 października – na ręce komendanta Zbigniewa Gacka burmistrz Czechowic – Dziedzic Marian Błachut przekazał policjantom kluczyki do dwóch nowych radiowozów, zakupionych dzięki finansowemu wsparciu czechowickiego samorządu.

Podczas uroczystości wiceminister Karpiński odznaczył za zasługi dla policji: czechowickiego przedsiębiorcę Jana Francuza oraz dyrektora Centralnego Ośrodka Sportu w Szczyrku, radnego powiatowego Grzegorza Kotowicza.

Minutą ciszy uczczono pamięć dwóch policjantów Mirosława Małczęcia i Tadeusza Świerkota, którzy zginęli 20 maja 2002 roku podczas pełnienia służby. Z myślą o nich powstała także na parterze w nowym komisariacie, w centralnym miejscu – pamiątkowa tablica. Wszystko po to, by nie zapomnieć o tym tragicznym wydarzeniu.
Uroczystość otwarcia nowego Komisariatu w Czechowicach – Dziedzicach uświetniła gra orkiestry dętej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
Tekst i zdjęcia: Alina Macher
Źródło: Powiat Bielski

Reklama