20160210_1Ich ogrody są tak różne jak one. Dla jednej z pań to rozległa przestrzeń pełna drzew i krzewów, dla innej – kosz z kwiatami zawieszony na ramie od roweru. Autorki wystawy malarstwa zaprezentowanej 10 lutego w Muzeum Regionalnym w Bestwinie inspirują się własnym życiem i spojrzeniem na świat. Inaczej widzi bowiem ogród „mieszczuch”, zaś jeszcze inaczej – mieszkaniec wsi.

20160210_2Anna Stoszek – Szroborz, Monika Balcar – Konieczny i Alicja Szymczak wchodzą w skład grupy artystycznej „Ameia Pro-Artpless” związanej ściśle z Pszczyną. Spełniając się w swojej pasji promują miasto żubrów i księżnej Daisy poza jego granicami. Realizują program Miejskiego Autorskiego Salonu Wystawowego „Zobacz… Pomyśl… Poczuj…”, którego twórcą i komisarzem wystaw jest Anna Stoszek – Szroborz. Wszystkie malarki są artystkami nieprofesjonalnymi, lecz imponujący dorobek twórczy i nagrody uzyskane w konkursach świadczą o bardzo wysokim poziomie wystawianych dzieł. Jeśli ktokolwiek miał okazję uczestniczyć w „Daisy Days” to być może właśnie tam pośród wielu innych atrakcji oglądał też prace ekipy „Ameia”.

20160210_3Jak same powiedziały, grupa pracuje zadaniowo. Wybiera się temat – i trzeba się do niego dostosować, co może czasem rodzić trudności, gdyż jedna malarka preferuje farby olejne, inna na przykład akwarele. Niemniej obrazy pokazane na wernisażu w Bestwinie mogą zachwycić indywidualnym, osobistym charakterem, feerią kolorów a może przede wszystkim – odrobiną wiosny w zimie. Kiedy mamy już dość zachmurzonego, lutowego nieba i chłodnego wiatru, kwitnące ogrody „Ameii” poprawiają nastrój lepiej niż antydepresanty.

Spotkanie z udziałem mieszkańców gminy poprowadził Andrzej Wojtyła który w drugiej części artystycznego wieczoru złożył sprawozdanie z całorocznej, bardzo intensywnej działalności Muzeum Regionalnego im. ks. Zygmunta Bubaka.

Źródło: bestwina.pl

Reklama