20160214_1Gdy wielkie, czerwone serce pojawiło się na scenie janowickiego Domu Strażaka na zakończenie spektaklu „W poszukiwaniu Kopciuszka”, widzowie wiedzieli, że nie chodzi tylko o miłość rodem z bajki. Był to także znak pamięci i wsparcia, jakie mieszkańcy sołectwa okazali 14 – letniej Wiktorii. Walentynkowa niedziela miała zatem przebieg nieco inny od standardowych wyobrażeń, lecz kto zamienił kino lub restaurację na rozśpiewaną i roztańczoną salę, nie wyszedł zawiedziony.

20160214_2Wiktoria Szwajka urodziła się z wylewem śródczaszkowym II stopnia i przeszła już dwie ciężkie operacje serca. Na dodatek zmaga się z poważną wadą wzroku, co jest dla rodziców dodatkowym powodem do zmartwień. Jednakże nastolatki nie opuszcza dobry humor i wiara w ludzką życzliwość. Pomoc przyszła ze strony Rady Sołeckiej w Janowicach, Zespołu Szkolno – Przedszkolnego i Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom, Młodzieży i Rodzinom „Z Sercem na Dłoni”. Z wolnych datków wśród publiczności zebrano 4 537 zł. i 20 euro za co w imieniu całej rodziny dziękowała mama Wiktorii.

20160214_5Przedstawienie o Kopciuszku i innych bajkowych postaciach z udziałem wójta Artura Beniowskiego oraz znanych w gminie osób grano po raz trzeci, niemniej wprowadzono kilka modyfikacji nawiązujących do Janowic. W krasnali wcielili się m.in. Zbigniew Borutka i sołtys Stanisław Nycz, wpleciono aluzje do Lasu Janowickiego i lokalnych ulic, zaś Małgosia założyła oficjalną koszulkę Janowickiego Rajdu Rowerowego. O stronę muzyczną zadbał janowicki organista Sebastian Frączek.

20160214_4Po aktorach na estradzie zaprezentowała się dowodzona przez Stanisława Niemczyka kapela biesiadna „Janowianka”. Muzycy zaprosili do wspólnego śpiewania wszystkich obecnych, rozdając śpiewniki i zapraszając na scenę bohaterów przedstawienia. Najlepiej bawił się chyba sam sołtys – w przebraniu krasnoludka zachęcał do tańca najmłodszych uczestników zabawy.

20160214_6Za umożliwienie przeprowadzenia koncertu organizatorzy dziękują Ochotniczej Straży Pożarnej w Janowicach (udostępnienie sali) i Kołu Gospodyń Wiejskich na czele z panią przewodniczącą Krystyną Norymberczyk. Wiktorii można pomagać przez cały rok, przeznaczając na przykład na jej leczenie 1% podatku albo też kupując śpiewniki kapeli „Janowianka”.

Źródło: bestwina.pl

Reklama